OSTRZENIE BRZYTEW

Każdy kto kocha brzytwy wie, że mimo pietyzmu w wykończeniu i dbałości o gatunkowość stali, każda brzytwa kiedyś się zużyje. Codzienne ostrzenie na pasie powoduje, że kąt krawędzi tnącej rośnie, zmniejszając komfort golenia i agresywność cięcia. Upadki, golenie i korozja również nie pozostają bez wpływu.
W pewnym momencie nie ma innego wyjścia jak tylko usiąść w zaciszu, wyjąć jeden z kamieni szlifierskich i doprowadzić swoje ulubione narzędzie do odpowiedniej ostrości. Na szczęście mamy zestaw odpowiednich kamieni do takich prac.
Parametry ścierne wyraża się w odpowiednich skalach – im niższa, tym ziarno kamienia grubsze. Im wyższa tym ziarno jest mniejsze. Niskie gradacje należy stosować przy bardzo zniszczonych krawędziach. Jeśli nie ma potrzeby zbierania dużej ilości materiału można posiłkować się kamieniem o gradacji wyższej, a potem przejść do wykończenia krawędzi na pasie.

Kamienie naturalne zwykle są bardziej miękkie, ich ziarna związane są luźniej i przez to szybciej się zużywają. Wyróżniamy popularne typy: belgijski Brocken i francuski Coticule, a także amerykański Arkansas. Kamienie syntetyczne są zwykle twardsze, nieco bardziej abrazyjne i przez to trwalsze.

Zanim zaczniesz ostrzenie brzytwy, pamiętaj: NIGDY NIE OSTRZ NA SUCHYCH KAMIENIACH! Zawsze należy używać wody lub dedykowanego olejku.

Sam proces ostrzenia należy przeprowadzić następująco:

1. Dobrać odpowiednią do zniszczeń gradacje kamienia (wg norm od 6000 do 10000, to wartości optymalne).
2. Przygotować brzytwę – zamaskować cienką taśmą elementy które mogą zostać uszkodzone w trakcie ostrzenia (szczególnie grzbiet ostrza).
3. Nasączyć kamień wodą lub olejem
4. Położyć brzytwę płasko na kamieniu, docisnąć delikatnie palcami i szlifować ruchem od krawędzi tnącej do grzbietu (odwrotnie niż przy pasie!)
5. Na końcu krawędź należy wykończyć na pasie – z pastą polerską lub bez w zależności od upodobań.