PIELĘGNACJA BRZYTEW

 

Dbanie o brzytwę ogranicza się w zasadzie do dwóch czynności – utrzymywania ostrości roboczej i niedopuszczenie do korozji. Ostrość roboczą utrzymuje się poprzez regularne ostrzenie na skórzanym, niewyprawionym lub gładkim pasie, przy użyciu pasty poleskiej lub bez. Wymaga to nieco praktyki ale nauka dzięki budowie brzytwy przychodzi samoistnie. O ile ostrzenie noża szefa kuchni wymaga utrzymania stałego kąta krawędzi tnącej, o tyle brzytwa opierając się grzbietem i wałkiem nad krawędzią wymusza na nas automatycznie takie ułożenie, które wygładza krawędź tnącą (patrz rysunek 1).

Najlepiej jest przeciągać brzytwę po pasie do ostrzenia w jednym kierunku, zgodnym z kształtem szlifu tj – od grzbietu do krawędzi (rysunek 2), odwrotnie niż w klasycznym nożu. Przeciągać należy naprzemiennie jedną i drugą stronę klingi, moderując nacisk odpowiednio do stopnia zużycia krawędzi.

POD ŻADNYM POZOREM nie wolno obracać brzytwy w trakcie ostrzenia tak by była pionowo w stosunku do pasa. Powoduje to zaokrąglenie krawędzi tnącej i niweczy cały efekt ostrzenia (rysunek 3).

Skóra wygładza krawędź tnącą – to tak jakby prostować zęby krzywego grzebienia. Po goleniu cząstki stali są powyginane jak wspomniany grzebień. Żeby osiągnąć satysfakcjonujący efekt ostrzenia nie należy się spieszyć. Brzytwa zawsze musi być czysta, skórzany pas również.

Jeśli masz pas skórzano-lniany – używaj obydwu części. Lnianej przed skórzaną. Pamiętaj by po każdym ostrzeniu oczyścić wszystko – cząstki stali, które pozostają w pasie i na brzytwie, zmniejszają komfort golenia i doprowadzają do erozji krawędzi tnącej.

Każde ostrzenie skraca żywotność brzytwy. Jeśli musisz golić się często lub masz wyjątkowo twardy zarost, zaopatrz się w dwie lub trzy brzytwy. Nasi dziadkowie mieli często kilka brzytew, by golić się komfortowo. Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać satysfakcjonującej ostrości, użyj pasty polerskiej do renowacji krawędzi.

Istotnym elementem jest też odczekanie 24-48h po goleniu. Dzięki cienkiej krawędzi, brzytwa sama nieco regeneruje ubytki w jej strukturze. Ciągłe gładzenie na pasie niweczy ten efekt.

Pamiętaj by nigdy nie golić się „na sucho”. Skóra powinna być nawilżona i elastyczna. To sprawia ze brzytwa mniej zużywa krawędź tnącą, a golenie jest bardziej komfortowe dzięki miękkości nawilżonych włosów.

Po goleniu umyj brzytwę, wysusz i jeśli to możliwe natrzyj olejkiem, np. kameliowym by ograniczyć korozję do minimum.